skip navigation

PRS Travel Practice Schedule

Boys Training Schedule

Team Trainer Location Monday Tuesday Wednesday Thursday

2010 Boys

Orange

Tod

Privett

Emerson NW   5:30 - 7:00   5:30 - 7:00

2010 Boys

White

Sonny 

Martusciello

Emerson NW   5:30 - 7:00   5:30 - 7:00

2009 Boys

Orange

Mamuka

Tsereteli

Emerson NE

4:30 - 6:00

 

4:30 - 6:00

 

2009 Boys

White

Mamuka

Tsereteli

Emerson NE

6:00 - 7:30

 

6:00 - 7:30

 

2008 Boys

Orange

Zivko

Gabrilo

Emerson NE  

4:30 - 6:00

 

4:30 - 6:00

2008 Boys

White

Zivko

Gabrilo

Emerson NE  

6:00 - 7:30

 

6:00 - 7:30

2008 Boys

Blue

Sven

Pilek

Woodland NE  

4:30 - 6:00

 

4:30 - 6:00

2007 Boys

Orange

Marko

Stevanovic

Woodland NE

4:30 - 6:00

 

4:30 - 6:00

 

2007 Boys

White

Marko 

Stevanovic

Woodland NE

6:00-7:30

 

6:00 - 7:30

 

2007 Boys

Blue

Jorge 
Bustamante

Woodland SE  

4:30-6:00

  4:30-6:00

2006 Boys

Orange

Tod

Privett

Woodland SE

4:30 - 6:00

 

4:30 - 6:00

 

2006 Boys

White

Joel

Adams

Woodland NE

4:30 - 6:00

 

4:30 - 6:00

 

2006 Boys

Blue

Joel

Adams

Woodland NE

6:00 - 7:30

 

6:00 - 7:30

 

2005 Boys

Elite

Manolo

Rider

Woodland SW   

5:30 - 7:00

 

5:30 - 7:00

2005 Boys 

Select

Peter

Ilic

Woodland NW

4:30 - 6:00

 

4:30 - 6:00

 

2004 Boys 

Elite

Peter

Ilic

Woodland NW

6:00 - 7:30

 

6:00 - 7:30

 

2004 Boys

Select

Marco

Martusciello

Woodland NW  

5:30 - 7:00

 

5:30 - 7:00

2003/4

Boys Elite

Chris

Caudill

Woodland SW  

5:30 - 7:00

 

5:30 - 7:00

Girls Training Schedule

Team Trainer Location Monday Tuesday Wednesday Thursday

2009/10

Girls

Orange

Moni

Ryczek 

Emerson NW  4:00 - 5:30   3:30- 5:00  

2008 Girls

Orange

Chris

Caudill

Emerson NW 5:30 - 7:00   5:30 - 7:00  

2008 Girls

White

Moni

Ryczek

Emerson NW 5:30-7:00   5:00-6:30  

2007 Girls

Orange

Marko 

Stevanovic

Woodland SE   4:30 - 6:00   4:30 - 6:00

2007 Girls

White

Marko 

Stevanovic

Woodland SE   6:00 - 7:30   6:00 - 7:30

2006 Girls

Orange

Peter

Ilic

Woodland NE   5:30 - 7:00   5:30 - 7:00

2006 Girls

White

Mamuka

Tsereteli

Woodland SE   6:00 - 7:30   6:00 - 7:30

2005 Girls

Elite

Jorge

Bustamante

Woodland NW   6:00-7:30   6:00-7:30

2005 Girls

Select

Mamuka

Tsereteli

Woodland NW   4:30 - 6:00   4:30 - 6:00

2003/4 

Girls Elite

Tod

Privett

Woodland SW 6:00 - 7:30   6:00 - 7:30  

2003/4 

Girls Select

Jorge

Bustamante

Woodland SW 5:30-7:00   5:30-7:00  

Keeper training with Coach Phillip

Mondays 4/9-4/30
U8-U10: 5:00-6:00pm at Emerson NE
U11-U14: 6:15-7:15pm at Woodland SE

Tuesdays 5/8-5/29
U8-U10: 5:00-6:00pm at Emerson NE
U11-U14: 6:15-7:15pm at Woodland NE

*Players are encouraged to attend the Mon/Tues sessions as part of their team practices. Please coordinate with your team coach.

Friday Club Training Schedule

Location: Woodland Park

Girls:  5:30-6:30pm             
Boys: 6:30-7:30pm

Keeper training with Big Cat:
U8 - U10: 5:30pm - 6:30pm                       
U11 - U14: 6:30pm - 7:30pm                   

4/13 - dribbling 1v1

4/20 - speed dribbling

4/27 - receiving and passing with inside and outside of both feet

5/4 - shooting and long passing with the laces

5/11 - NO training (Hawks Cup)

5/18 - controlling the ball out of the air

5/25 - NO training (Memorial Day Weekend)

6/1 - combination play