skip navigation

PRS Travel Practice Schedule

Boys Training Schedule

Team Trainer Location Monday Tuesday Wednesday Thursday

2010 Boys

Orange

Tod

Privett

Emerson NW   5:30 - 7:00   5:30 - 7:00

2010 Boys

White

Sonny 

Martusciello

Emerson NW   5:30 - 7:00   5:30 - 7:00

2009 Boys

Orange

Mamuka

Tsereteli

Emerson NE

4:30 - 6:00

 

4:30 - 6:00

 

2009 Boys

White

Mamuka

Tsereteli

Emerson NE

6:00 - 7:30

 

6:00 - 7:30

 

2008 Boys

Orange

Zivko

Gabrilo

Emerson NE  

4:30 - 6:00

 

4:30 - 6:00

2008 Boys

White

Zivko

Gabrilo

Emerson NE  

6:00 - 7:30

 

6:00 - 7:30

2008 Boys

Blue

Sven

Pilek

Emerson NE  

4:30 - 6:00

 

4:30 - 6:00

2007 Boys

Orange

Marko

Stevanovic

Woodland NE

4:30 - 6:00

 

4:30 - 6:00

 

2007 Boys

White

Marko 

Stevanovic

Woodland NE

6:00-7:30

 

6:00 - 7:30

 

2007 Boys

Blue

Sven

Pilek

Woodland NE  

6:05 - 7:35

  6:05 - 7:35

2006 Boys

Orange

Tod

Privett

Woodland SE

4:30 - 6:00

 

4:30 - 6:00

 

2006 Boys

White

Joel

Adams

Woodland NE

4:30 - 6:00

 

4:30 - 6:00

 

2006 Boys

Blue

Joel

Adams

Woodland NE

6:00 - 7:30

 

6:00 - 7:30

 

2005 Boys

Elite

Manolo

Rider

Woodland SW   

5:30 - 7:00

 

5:30 - 7:00

2005 Boys 

Select

Peter

Ilic

Woodland NW

4:30 - 6:00

 

4:30 - 6:00

 

2004 Boys 

Elite

Peter

Ilic

Woodland NW

6:00 - 7:30

 

6:00 - 7:30

 

2004 Boys

Select

Marco

Martusciello

Woodland NW  

5:30 - 7:00

 

5:30 - 7:00

2003/4

Boys Elite

Chris

Caudill

Woodland SW  

5:30 - 7:00

 

5:30 - 7:00

Girls Training Schedule

Team Trainer Location Monday Tuesday Wednesday Thursday

2009/10

Girls

Orange

Moni

Ryczek 

Emerson NW  4:00 - 5:30   3:30- 5:00  

2008 Girls

Orange

Chris

Caudill

Emerson NW 5:30 - 7:00   5:30 - 7:00  

2008 Girls

White

Moni

Ryczek

Emerson NW 5:30-7:00   5:00-6:30  

2007 Girls

Orange

Marko 

Stevanovic

Woodland SE   4:30 - 6:00   4:30 - 6:00

2007 Girls

White

Marko 

Stevanovic

Woodland SE   6:00 - 7:30   6:00 - 7:30

2006 Girls

Orange

Peter

Ilic

Woodland NE   5:30 - 7:00   5:30 - 7:00

2006 Girls

White

Mamuka

Tsereteli

Woodland SE   6:00 - 7:30   6:00 - 7:30

2005 Girls

Elite

Jorge

Bustamante

Woodland NW   5:30 - 7:00   5:30 - 7:00

2005 Girls

Select

Mamuka

Tsereteli

Woodland NW   4:30 - 6:00   4:30 - 6:00

2003/4 

Girls Elite

Tod

Privett

Woodland SW 6:00 - 7:30   6:00 - 7:30  

2003/4 

Girls Select

Jorge

Bustamante

Woodland SW 5:30 - 7:00   5:30 - 7:00  

Friday Club Training Schedule

Location: Woodland Park

Girls: 5:00pm - 6:00pm* (9/8 - 9/29)
             4:15pm - 5:15pm  (10/13 - 10/20)
Boys: 6:00pm - 7:00pm* (9/8 - 9/29) 
             5:15pm - 6:15pm  (10/13- 10/20)

Keeper training:
U8 - U10: 5:00pm - 6:00pm* (9/8 - 9/29)
                       4:15pm - 5:15pm  (10/13 - 10/20)
U11 - U14: 6:00pm - 7:00pm* (9/8 - 9/29) 
                         5:15pm - 6:15pm  (10/13 - 10/20)
*Times will move 30 min earlier starting 10/6 as it gets dark earlier.
Additional adjustments may follow. The time for the final session on 10/27 is TBD.

9/8 - dribbling 1v1

9/15 - speed dribbling

9/22 - receiving and passing with inside and outside of both feet

9/29 - shooting and long passing with the laces

10/6 - controlling the ball out of the air

10/13 - Coerver coaching: individual ball mastery & creativity

10/20 - combination play

10/27 - speed of play